23/06/2022
19:07
1672
| A A A
Azərbaycan birinciliyinin qalibləri bəlli oldu

İyunun 16-da Milli Olimpiya Komitəsinin 30 illik yubileyinə həsr olunan boks üzrə məktəbli oğlan və qızlar arasında start götürən Azərbaycan birinciliyi başa çatıb.

Goal.az xəbər verir ki, Respublikanın müxtəlif şəhər və rayonlarının klublarını, həmçinin idman cəmiyyətlərini təmsil edən yarışda 70 komandanın 369 boksçusu gücünü yoxlayıb. 7 gün davam edən birincilikdə bu gün final döyüşləri keçirilib.

Boks Mərkəzində təşkil olunan həlledici görüşlərin yekununa əsasən oğlanlar arasında Hikmət Məmmədov, Əli Baxışov, Sübhan Babayev, Bağır Əmirxanlı, Turqay Rəhimli, Raul Abdullayev, Azad Cavadzadə, Ələkbər Əhmədov, Rza Rzayev, Kənan Aslanlı, İsmayıl Vəliyev, Polad Rüstəmov, Əli Məmişov, Ömər Quluzadə, Əmir Abbasov və Məhəmməd Cəfərov çempion tituluna sahib olublar. Qız boksçuların yarışında isə Mələk Qasımova, Səbinə Nəsirli, Banuçiçək Nəsirli, Yuliya Doroşenko, Mələk Hümmətova, Səma Hüseynova və Mədinə Məmmədova qızıl medala yiyələniblər.

Birincilikdə komanda hesabında Sumqayıt 49 xalla birinci yeri tutub. İkinci pillədə Gəncə (41 xal) qərarlaşdığı halda, “üçlüy”ü UGM7 (32 xal) qapayıb.

Çempionatda ən yaxşı boksçu adına Əli Baxışov, ən əzmkar idmançı adına Haqverdi Həsənov layiq görülüb. Nəsrəddin Məmmədov ən yaxşı hakim, Məhəmməd Əliyev (Gəncə) isə ən yaxşı məşqçi adına sahib olub.

Qeyd edək ki, mükafatçılar yığmanın heyətinə cəlb olunacaq və beynəlxalq yarışlarda ölkəmizi təmsil edəcəklər.

Azərbaycan birinciliyi

Finallar

Oğlanlar

40 kq

Hikmət Məmmədov (Gəncə) – Nihat Qasımov (RİM1) – 5:0

42 kq

Elşən Əliyev (Gəncə) – Əli Baxışov (Cəlilabad) – 0:5

44 kq

Sübhan Babayev (Sumqayıt) – Vüsal Heydərov (Ağcabədi) – ikinci döyüşə gəlməyib

46 kq

Bağır Əmirxanlı (UGM7) – Həsrət Mehdiyev (Göygöl) – 5:0

48 kq

Turqay Rəhimli (Gəncə) – Təşkilat Quliyev (Sumqayıt) – 4:1

50 kq

Raul Abdullayev (Lənkəran) – İsmayıl Rüstəmov (Şirvan) – 5:0

52 kq

Azad Cavadzadə (Abşeron) – Vüsal Xəlilov (Sumqayıt) – 3:2

54 kq

Ələkbər Əhmədov (“Neftçi” İK) – Elgün Sadıqov (Sumqayıt) – 5:0

57 kq

Rza Rzayev (Gəncə) – Xəlil Xanlarov (Şirvan) – birinci qalib gəlib

60 kq

Kənan Aslanlı (Sumqayıt) – Nizami Verdiyev (Gəncə) –5:0

63 kq

İsmayıl Vəliyev (“Dəmir Yumruq” BK) – Coşqun Quliyev (Ağcabədi) – 5:0

66 kq

Polad Rüstəmov (“Qızıl əlcək” İK) – Murad Babazadə (FHN İK) – 5:0

70 kq

Əli Məmişov (UGM7) – Hüseynqulu Miriyev (Səbail İK) – 5:0

75 kq

Ömər Quluzadə (Sumqayıt) – İlkin Şəmmədov (UGM7) – birinci tam üstünlüklə qalib gəlib

80 kq

Əmir Abbasov (RİM1) – Kamran Qəniyev (Şabran) – 5:0

90 kq

Məhəmməd Cəfərov (Z-1) – Səftər Məmmədzadə (Ağsu) – birinci tam üstünlüklə qalib gəlib

Mükafatçılar

40 kq

Hikmət Məmmədov (Gəncə)

Nihat Qasımov (RİM1)

İsmayıl Rzayev (Sumqayıt)

Ülvi Ələkbərov (Goranboy)

42 kq

Əli Baxışov (Cəlilabad)

Elşən Əliyev (Gəncə)

Əli Həsənov (Lənkəran)

Ramiz Əsgərov (Göygöl)

44 kq

Sübhan Babayev (Sumqayıt)

Vüsal Heydərov (Ağcabədi)

Xan Məmmədov (“Gömrükçü” İK)

Yusif Bəylərov (Siyəzən)

46 kq

Bağır Əmirxanlı (UGM7)

Həsrət Mehdiyev (Göygöl)

Ülvi Kəlbiyev (Siyəzən)

Ceyhun Quliyev (RİM1)

48 kq

Turqay Rəhimli (Gəncə)

Təşkilat Quliyev (Sumqayıt)

Əflatun İsmiyev (“Marafon” İK)

Şahin Aslanov (UGM7)

50 kq

Raul Abdullayev (Lənkəran)

İsmayıl Rüstəmov (Şirvan)

Azər Sadıqov (Lənkəran)

Soltan Məmmədov (“Kür” İK)

52 kq

Azad Cavadzadə (Abşeron)

Vüsal Xəlilov (Sumqayıt)

Fərid Qurbanov (Ağsu)

Tamerlan Əlimzanov (RİM1)

54 kq

Ələkbər Əhmədov (“Neftçi” İK)

Elgün Sadıqov (Sumqayıt)

Hüseyn Orucov (Abşeron)

Ülvi Qasımzadə (UGİM1)

57 kq

Rza Rzayev (Gəncə)

Xəlil Xanlarov (Şirvan)

Elcan İsgəndər (UGİM1)

Elbrus Əliyev (Lənkəran)

60 kq

Kənan Aslanlı (Sumqayıt)

Nizami Verdiyev (Gəncə)

Ömər Kərimov (Ağdaş)

Rövşən Quliyev (RİM1)

63 kq

İsmayıl Vəliyev (“Dəmir Yumruq” BK)

Coşqun Quliyev (Ağcabədi)

Saməddin Adıyev (Masallı)

Ramiz Nərimanlı (Ağstafa)

66 kq

Polad Rüstəmov (“Qızıl əlcək” İK)

Murad Babazadə (FHN İK)

Tunar Adıgözəlov (“Neftçi” İK)

Nicat İmanov (UGM7)

70 kq

Əli Məmişov (UGM7)

Hüseynqulu Miriyev (Səbail İK)

Mehdi Səttarov (Şabran)

Nicat Səmədov (FHN İK)

75 kq

Ömər Quluzadə (Sumqayıt)

İlkin Şəmmədov (UGM7) –

Səfər Cəfərov (“Neftçi” İK)

Hikmət Novruzov (UGM7)

80 kq

Əmir Abbasov (RİM1)

Kamran Qəniyev (Şabran)

Raul Məmmədov (“Zabit” İK)

Sarvan Səlimli (Mingəçevir)

90 kq

Məhəmməd Cəfərov (Z-1)

Səftər Məmmədzadə (Ağsu)

Zaur Səmədov (“Qızıl əlcək” İK)

Həsən Namazov (Gəncə)

Qızlar

40 kq

Gülay Bəşirova (Şirvan) – Mələk Qasımova (Şabran) – 0:5

44 kq

Xədicə Bayramova (Şirvan) – Səbinə Nəsirli (Şamaxı) – 0:5

46 kq

Banuçiçək Nəsirli (DİN İK) – Səma Mustafayeva (Qazax) – birinci tam üstünlüklə qalib gəlib

48 kq

Yuliya Doroşenko (DİN İK) – Özləm Ələkbərova (UGM13) – birinci tam üstünlüklə qalib gəlib

51 kq

Mələk Hümmətova (FHN İK) – Aysun Mikayılova (Sumqayıt) – 5:0

57 kq

Səma Hüseynova (Qəbələ) – Mələk Abbasova (Sumqayıt) – birinci tam üstünlüklə qalib gəlib

64 kq

Mədinə Məmmədova (Gəncə) – Aysu Hüseynova (Zərdab) – birinci tam üstünlüklə qalib gəlib

Mükafatçılar

40 kq

Mələk Qasımova (Şabran)

Gülay Bəşirova (Şirvan)

44 kq

Səbinə Nəsirli (Şamaxı)

Xədicə Bayramova (Şirvan)

46 kq

Banuçiçək Nəsirli (DİN İK)

Səma Mustafayeva (Qazax)

48 kq

Yuliya Doroşenko (DİN İK)

Özləm Ələkbərova (UGM13)

51 kq

Mələk Hümmətova (FHN İK)

Aysun Mikayılova (Sumqayıt)

Yeganə Qəniyeva (Şabran)

Əminə Tacı (Şamaxı)

57 kq

Səma Hüseynova (Qəbələ)

Mələk Abbasova (Sumqayıt)

Gülay Mirzəyeva (Tərtər)

Günay Səfərova (Şirvan)

64 kq

Mədinə Məmmədova (Gəncə)

Aysu Hüseynova (Zərdab)